Europejski Dzień Wiosny

W tym roku po raz pierwszy przyłączyliśmy się do projektu Europejskiego Dnia Wiosny. Najistotniejszym celem stało się kształtowanie świadomości europejskiej, przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie demokratycznym, którego członkowie umieją przestrzegać praw człowieka, akceptują odmienność i potrafią funkcjonować we wspólnej Europie.
Projekt rozpoczęliśmy od opracowania scenariusza i przeprowadzenia lekcji wychowawczych na temat: Europejska Karta Praw Podstawowych. Nauczycielka historii p. Teresa Pachut zapoznała uczniów z Konstytucją Unii Europejskiej.
Uczniowie przygotowali wystawę pt. "Od roku razem w Unii Europejskiej" Każda klasa przygotowała plakat o wybranym państwie, które wraz z Polską weszło do UE. Edukacja europejska to także zwrócenie uwagi na wartości konstytucyjne takie jak szacunek do drugiego człowieka, otwartość na inność, prawo do wolności. Nasza szkoła dała uczniom możliwość wyrażenia własnych opinii na ten temat, powstały prace pisemne i ilustracje wartości (ekspozycja znajduje się na tablicy I piętra).
21 marca odbyły się liczne konkursy sprawdzające wiedzę uczniów o UE. Pięcioosobowe grupy z poszczególnych klas walczyły o zwycięstwo w Europejskim portfolio. Najlepsza okazała się klasa 4B.
Kolejny konkurs dotyczył znajomości savoir vivre`u.
Najwięcej emocji dostarczyły jednak zawody muzyczno - taneczne "Muzyka bez granic".
W programie dnia znalazły się także elementy, które od dawna istnieją w kalendarzu imprez szkolnych:

  • Nagrody dla uczniów, którzy poczynili największe postępy w nauce.
  • Prezentacja strojów i wybór najoryginalniejszego przebrania wiosennego.
  • Wybór: Miss, Mistera, Gentelmena i Najmilszej dziewczynki.

Europejski Dzień Wiosny w naszej szkole należał do wyjątkowo udanych, wszyscy dobrze się bawili i z utęsknieniem czekają przyszłego roku.